imagealt
Pełna zgodność, czyli atesty i certyfikatyWielu przedsiębiorcom przed rozpoczęciem biznesu dmuchanego umyka temat dokumentacji, która potwierdza pełną zgodność opisu towaru ze stanem faktycznym. Atesty i certyfikaty są uzupełnieniem zaplecza prawnego przed dopuszczeniem atrakcji do ich użytkowania przez Klientów. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat, rozwiać wszelkie wątpliwości, a przy tym podpowiedzieć, jakie kroki warto podjąć tuż przed pierwszym nadmuchaniem zjeżdżalni.

W Polsce obowiązuje norma i dyrektywa postanowień Unii Europejskiej z 2021 r. PN-EN 14960, „Nadmuchiwany sprzęt do zabawy. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”.

Dokument wskazuje niebezpieczeństwa oraz sposoby ich minimalizowania w czasie eksploatacji atrakcji dmuchanych. Istnieją 3 elementy składowe, które decydują o spełnieniu norm i zachowanym bezpieczeństwie:

·         budowa atrakcji oraz zastosowanego w niej materiału

·         organizacja zabawy i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

·         czynniki zewnętrzne atmosferyczne

Kupiłem dmuchańca – co dalej?

Zdecydowałeś się na podjęcie z nami współpracy, właśnie wskoczyłeś na wyższy poziom biznesu! Wychodzimy naprzeciw Twoim potrzebom, wiemy, że czas gra najważniejszą rolę, szczególnie w sezonie. Przy zakupie dmuchańca w sklepie GunGan masz całkowitą pewność, że otrzymasz od nas niezbędny komplet dokumentacji, a w niej:

  • dokumentacja techniczno-ruchowa
  • potwierdzenie zgodności produktu z normą PN-EN 14960

Powinieneś jednak pamiętać, że jako Przedsiębiorca nałożony jest na Ciebie obowiązek aktualizowania obligatoryjnej dokumentacji, która dotyczy atrakcji dmuchanych. Szczególnie dla nas ważny temat bezpieczeństwa jest omawiany przy każdorazowym zakupie naszych produktów. Poinformujemy Cię o warunkach, jakie musisz spełnić, aby zakupiony towar został dopuszczony do użytku:

  •  coroczna kontrola wykonywana przez niezależną jednostkę inspekcyjną
  •  bieżąca kontrola bezpieczeństwa wykonywana przez wyznaczonego pracownika w przedsiębiorstwie

Teoria, a praktyka – jak postępować rozważnie?

Jesteśmy zgodni, że transparentność i przekazywanie wiedzy w sposób jasny, rzetelny i przejrzysty są kluczem do sukcesu.

Zgodność z normą może zagwarantować producent lub upoważniony przez producenta dystrybutor, wystawiając deklarację zgodności z normą. Innym sposobem na zapewnienie zgodności z normą jest uzyskanie potwierdzenia zgodności od niezależnej jednostki inspekcyjnej. W Polsce pełni to zadanie Rzeczoznawca ds. Urządzeń Rozrywkowych. Certyfikat jest wówczas zastępowany tzw. "Orzeczeniem technicznym", zwanym również „atestem”. Atest pełni trzy funkcje:

  • potwierdza zgodność z normą PN-EN 14960
  • zaświadcza o bezpieczeństwie produktu (stanie technicznym)
  • potwierdza „coroczną kontrolę” narzucaną przez norme

Zakupiłeś produkty z naszego sklepu o charakterze gier zespołowych i do rywalizacji? Absolutne hity sezonowe takie jak: nadmuchiwane kule Bumper Ball, Archery Tag, kule wodne, baseny wodne i inne sprzęty, których nie dotyczy norma PN-EN 14960. Jeżeli zdecydowałeś się na poszerzenie swojej oferty o wyżej wymienione produkty, to w tym przypadku zastosowanie znajduje ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Nie ma obowiązku posiadania orzeczenia technicznego, atestu, ani żadnych certyfikatów, ponieważ istnieje norma regulująca prawnie tę normę urządzeń. Produkty te nie są sprzedawane w pakiecie z orzeczeniem technicznym, ponieważ nie dotyczy ich Norma PN-EN 14960.

Z wieloletniego doświadczenia wiemy jednak, że warto posiadać o jeden dokument więcej. Zachowanie chłodnego dystansu i przewidywanie zagrożeń są kluczem do sukcesu. Zachęcamy naszych Klientów do zabezpieczenia Przedsiębiorstwa przed pewnymi ewentualnościami. W dalszej części artykułu przybliżymy sytuacje, które mogą przydarzyć się niemal każdemu. Warto wiedzieć, jak skuteczne wyjść z sytuacji trudnych:

  • w razie wypadku z udziałem urządzeń, które są wynajmowane oraz ewentualnego sporu na drodze sądowej atest niezależnej jednostki poświadczający prawidłowy stan techniczny urządzeń, to może pomóc w szybkim zakończeniu sprawy.
  • nie każdy potencjalny Klient ma obowiązek posiadania wiedzy o normach i obligatoryjnej dokumentacji (Urząd Miasta, Gmina, Szkoły itp.). Brak dokumentów może spowodować utratę Klienta, który boi się zaryzykować współpracę z firmą nieposiadającą dokumentów (które w jego niesłusznym mniemaniu są konieczne).

Rekomendujemy dokupienie orzeczenia technicznego oraz odnawianie go corocznie, aby ograniczyć ryzyko związane z działalnością polegającą na wynajmie urządzeń rozrywkowych.

Mamy nadzieje, że ten krótki artykuł pomógł w podjęciu decyzji o rozpoczęciu działalności wynajmu z udziałem naszych absolutnie fantastycznych atrakcji dmuchanych. Wskocz na wyższy poziom biznesu razem z nami. Zostań rekinem w oceanie konkurencji. W przypadku dodatkowych pytań w temacie Norm, Certyfikatów, sprzedaży i zakupu dmuchańców – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz do nas e-mail lub zadzwoń, chętnie porozmawiamy i odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

Magazynowanie, ochrona, transport. Jak przygotować się na zakończenie sezonu?

Magazynowanie, ochrona, transport. Jak przygotować się na zakończenie sezonu?

Dowiedz się, jak transportować, przechowywać i chronić dmuchańce, by zapewnić sobie bezproblemowy start w kolejnym sezonie! read more
Poznaj najlepsze sposoby na zysk i orzeźwienie!

Poznaj najlepsze sposoby na zysk i orzeźwienie!

Gdy na zewnątrz temperatury rosną, zaczynamy marzyć o tym, by zanurzyć się w chłodnej wodzie i spędzić czas na beztroskiej zabawie na basenie czy kąpielisku. To właśnie dlatego latem miejsca te są tak popularne wśród osób poszukujących rozrywki i sposobów na aktywne spędzenie czasu w przyjemnym otoczeniu. read more
Dmuchane parki wodne - strefa relaksu i rozrywki

Dmuchane parki wodne - strefa relaksu i rozrywki

Co czyni wodne place zabaw angażującymi? Przede wszystkim różnorodność. Sprawdź, z jakich elementów mogą składać się te atrakcje, a także poznaj propozycje segmentów dmuchanych parków wodnych od GunGan! read more
Archery Tag - emocjonująca zabawa dla każdego

Archery Tag - emocjonująca zabawa dla każdego

Ekscytujące doświadczenie, które daje uczestnikom możliwość wcielenia się w postać łucznika i rywalizowania w bezpiecznym środowisku. W tym artykule dowiesz się, na czym dokładnie polega gra Archery Tag. read more
Zabawa w plenerze  - radość odkrywania świetnie zaprojektowanych atrakcji

Zabawa w plenerze - radość odkrywania świetnie zaprojektowanych atrakcji

Nasze produkty są nie tylko piękne pod względem wzornictwa i kolorystyki, ale również przynoszą znaczący zwrot z inwestycji, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. read more
Zainwestuj w dmuchańce GunGan i zarabiaj

Zainwestuj w dmuchańce GunGan i zarabiaj

Dzięki naszej szerokiej ofercie dmuchańców i profesjonalnemu podejściu GunGan staje się nieodłącznym elementem Twojego sukcesu. read more
Dmuchane zjeżdżalnie — jak wybrać motyw atrakcji dla swojego biznesu?

Dmuchane zjeżdżalnie — jak wybrać motyw atrakcji dla swojego biznesu?

Planujesz rozpocząć działalność? Już teraz zadbaj o to, by w ofercie Twojego biznesu znalazły się wyjątkowe atrakcje dmuchane, które podbiją serca najmłodszych gości. read more
Jak dbać o bezpieczeństwo na dmuchanym parku wodnym?

Jak dbać o bezpieczeństwo na dmuchanym parku wodnym?

W artykule przedstawiono najważniejsze zasady, których przestrzeganie pozwala na utrzymanie bezpieczeństwa na dmuchanym parku wodnym. Opisujemy, jakie elementy wyposażenia dmuchanego parku wodnego należy kontrolować i konserwować, by zminimalizować ryzyko wypadków. read more