imagealt
Pełna zgodność, czyli atesty i certyfikatyWielu przedsiębiorcom przed rozpoczęciem biznesu dmuchanego umyka temat dokumentacji, która potwierdza pełną zgodność opisu towaru ze stanem faktycznym. Atesty i certyfikaty są uzupełnieniem zaplecza prawnego przed dopuszczeniem atrakcji do ich użytkowania przez Klientów. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat, rozwiać wszelkie wątpliwości, a przy tym podpowiedzieć, jakie kroki warto podjąć tuż przed pierwszym nadmuchaniem zjeżdżalni.

W Polsce obowiązuje norma i dyrektywa postanowień Unii Europejskiej z 2021 r. PN-EN 14960, „Nadmuchiwany sprzęt do zabawy. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”.

Dokument wskazuje niebezpieczeństwa oraz sposoby ich minimalizowania w czasie eksploatacji atrakcji dmuchanych. Istnieją 3 elementy składowe, które decydują o spełnieniu norm i zachowanym bezpieczeństwie:

·         budowa atrakcji oraz zastosowanego w niej materiału

·         organizacja zabawy i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

·         czynniki zewnętrzne atmosferyczne

Kupiłem dmuchańca – co dalej?

Zdecydowałeś się na podjęcie z nami współpracy, właśnie wskoczyłeś na wyższy poziom biznesu! Wychodzimy naprzeciw Twoim potrzebom, wiemy, że czas gra najważniejszą rolę, szczególnie w sezonie. Przy zakupie dmuchańca w sklepie GunGan masz całkowitą pewność, że otrzymasz od nas niezbędny komplet dokumentacji, a w niej:

  • dokumentacja techniczno-ruchowa
  • potwierdzenie zgodności produktu z normą PN-EN 14960

Powinieneś jednak pamiętać, że jako Przedsiębiorca nałożony jest na Ciebie obowiązek aktualizowania obligatoryjnej dokumentacji, która dotyczy atrakcji dmuchanych. Szczególnie dla nas ważny temat bezpieczeństwa jest omawiany przy każdorazowym zakupie naszych produktów. Poinformujemy Cię o warunkach, jakie musisz spełnić, aby zakupiony towar został dopuszczony do użytku:

  •  coroczna kontrola wykonywana przez niezależną jednostkę inspekcyjną
  •  bieżąca kontrola bezpieczeństwa wykonywana przez wyznaczonego pracownika w przedsiębiorstwie

Teoria, a praktyka – jak postępować rozważnie?

Jesteśmy zgodni, że transparentność i przekazywanie wiedzy w sposób jasny, rzetelny i przejrzysty są kluczem do sukcesu.

Zgodność z normą może zagwarantować producent lub upoważniony przez producenta dystrybutor, wystawiając deklarację zgodności z normą. Innym sposobem na zapewnienie zgodności z normą jest uzyskanie potwierdzenia zgodności od niezależnej jednostki inspekcyjnej. W Polsce pełni to zadanie Rzeczoznawca ds. Urządzeń Rozrywkowych. Certyfikat jest wówczas zastępowany tzw. "Orzeczeniem technicznym", zwanym również „atestem”. Atest pełni trzy funkcje:

  • potwierdza zgodność z normą PN-EN 14960
  • zaświadcza o bezpieczeństwie produktu (stanie technicznym)
  • potwierdza „coroczną kontrolę” narzucaną przez norme

Zakupiłeś produkty z naszego sklepu o charakterze gier zespołowych i do rywalizacji? Absolutne hity sezonowe takie jak: nadmuchiwane kule Bumper Ball, Archery Tag, kule wodne, baseny wodne i inne sprzęty, których nie dotyczy norma PN-EN 14960. Jeżeli zdecydowałeś się na poszerzenie swojej oferty o wyżej wymienione produkty, to w tym przypadku zastosowanie znajduje ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Nie ma obowiązku posiadania orzeczenia technicznego, atestu, ani żadnych certyfikatów, ponieważ istnieje norma regulująca prawnie tę normę urządzeń. Produkty te nie są sprzedawane w pakiecie z orzeczeniem technicznym, ponieważ nie dotyczy ich Norma PN-EN 14960.

Z wieloletniego doświadczenia wiemy jednak, że warto posiadać o jeden dokument więcej. Zachowanie chłodnego dystansu i przewidywanie zagrożeń są kluczem do sukcesu. Zachęcamy naszych Klientów do zabezpieczenia Przedsiębiorstwa przed pewnymi ewentualnościami. W dalszej części artykułu przybliżymy sytuacje, które mogą przydarzyć się niemal każdemu. Warto wiedzieć, jak skuteczne wyjść z sytuacji trudnych:

  • w razie wypadku z udziałem urządzeń, które są wynajmowane oraz ewentualnego sporu na drodze sądowej atest niezależnej jednostki poświadczający prawidłowy stan techniczny urządzeń, to może pomóc w szybkim zakończeniu sprawy.
  • nie każdy potencjalny Klient ma obowiązek posiadania wiedzy o normach i obligatoryjnej dokumentacji (Urząd Miasta, Gmina, Szkoły itp.). Brak dokumentów może spowodować utratę Klienta, który boi się zaryzykować współpracę z firmą nieposiadającą dokumentów (które w jego niesłusznym mniemaniu są konieczne).

Rekomendujemy dokupienie orzeczenia technicznego oraz odnawianie go corocznie, aby ograniczyć ryzyko związane z działalnością polegającą na wynajmie urządzeń rozrywkowych.

Mamy nadzieje, że ten krótki artykuł pomógł w podjęciu decyzji o rozpoczęciu działalności wynajmu z udziałem naszych absolutnie fantastycznych atrakcji dmuchanych. Wskocz na wyższy poziom biznesu razem z nami. Zostań rekinem w oceanie konkurencji. W przypadku dodatkowych pytań w temacie Norm, Certyfikatów, sprzedaży i zakupu dmuchańców – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz do nas e-mail lub zadzwoń, chętnie porozmawiamy i odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

Jak naprawić uszkodzony dmuchany zamek?

Jak naprawić uszkodzony dmuchany zamek?

Z tego artykułu dowiesz się jakich narzędzi potrzebujesz, by przywrócić atrakcjom funkcjonalność. Praktyczne porady w przypadku awarii. read more
Dmuchany plac zabaw. Rozpocznij biznes i zarabiaj.

Dmuchany plac zabaw. Rozpocznij biznes i zarabiaj.

Dlaczego warto inwestować w place zabaw? Czy zakup kompleksowego dmuchanego placu rozrywki się opłaca? Odpowiedzi na pytania odnajdziesz w tym artykule. read more
Jak zorganizować zabawę z kulami Bumper Ball?

Jak zorganizować zabawę z kulami Bumper Ball?

Prosty przepis na udaną zabawę z kulami Bumper Ball. Organizacja ciekawych rozgrywek wśród przyjaciół i rówieśników. Doskonała zabawa na świeżym powietrzu podczas imprezy plenerowej. Zobacz, jak łatwo możesz zorganizować fantastyczne wydarzenie dzięki dmuchanym kulom Bumper Ball. read more
Impreza w plenerze. Na co zwrócić uwagę?

Impreza w plenerze. Na co zwrócić uwagę?

Stwórz strefę rewelacyjnej rozrywki dla każdego. Chcesz uczynić imprezę plenerową jeszcze bardziej angażującą uczestników? przeczytaj nasz artykuł. read more
Wykorzystanie postaci z bajek na dmuchańcu

Wykorzystanie postaci z bajek na dmuchańcu

W artykule odnajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania o licencję na wizerunek. Podpowiadamy czego unikać. Mówimy też o tym, co jest dozwolone w przypadku wykorzystania wizerunku postaci z bajek. read more
Pytania i odpowiedzi  - przewodnik po biznesie

Pytania i odpowiedzi - przewodnik po biznesie

W tym artykule odnajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dowiesz się wszystkiego o naszej obsłudze Klient i nie tylko. read more
Pełna zgodność, czyli atesty i certyfikaty

Pełna zgodność, czyli atesty i certyfikaty

Dowiedz się wszystkiego o zasadach i normach. Z artykułu uzyskasz informacje o warunkach prawnych i odpowiedzialności przedsiębiorcy. read more
Baw się dobrze - krótki poradnik sezonowy

Baw się dobrze - krótki poradnik sezonowy

Garść praktycznych informacji przed rozpoczęciem działalności. W tym artykule poruszamy także kwestię najważniejsze — bezpieczeństwo. read more

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Dowiedz się więcej.